87 566 17 70

Suwałki, ul. ks. J. Popiełuszki 1 lok U6

pn-pt.: 8-18

  • Polski
  • Lietuviškai

Nowoczesna diagnostyka obrazowa pełni fundamentalną rolę w procesie diagnostycznym wielu schorzeń.

Wywiad z dr. n. med. Piotrem Musiałowskim, radiologiem, ultrasonografistą.

Postęp technologiczny tylko w ostatnim dziesięcioleciu przyczynił się do zwiększenia wydajności pracy lekarzy i skuteczności diagnostyki oraz leczenia. Badanie USG nie jest tu wyjątkiem. Dr n. med. Piotr Musiałowski, radiolog współpracujący z Poradnią Medyczną „CardioVita” mówi o dostępności i jakości badań.

Z dr. n. med. Piotrem Musiałowskim (na zdj.głównym – foto: Barbara Kwiatkowska) i Adamem Gorlo rozmawiała Iwona Danilewicz.

 

Poradnia Medyczna “CardioVita” poszerza współpracę z TMS Diagnostyka w Białymstoku. To znakomici specjaliści, pracujący na świetnym sprzęcie. Na czym dokładnie będzie polegać ta kooperacja?

Adam Gorlo: Od początku istnienia Poradni Medycznej “Cardiovita” zapewnienie profesjonalnej diagnostyki obrazowej stanowiło nie lada wyzwanie. Główny problem stanowił brak doświadczonych specjalistów w tej dziedzinie w naszym rejonie. Dzięki nawiązaniu współpracy z firmą TMS Diagnostyka oraz dr. Piotrem Musiałowskim i dr Renatą Wojczulis udało się tego dokonać. TMS Diagnostyka, która posiada najnowocześniejsze w tej części Polski tomograf i rezonans magnetyczny oraz skupia najbardziej doświadczonych radiologów w Białymstoku, zapewni naszym pacjentom badania na najwyższym poziomie, bez zbędnej kolejki. Dzięki nawiązaniu współpracy m.in. z dr. Musiałowskim oraz zakupie najnowocześniejszego na rynku aparatu usg Canon Aplio udało się stworzyć wyjątkowo profesjonalną pracownię usg. Dotychczas korzystaliśmy wyłącznie z aparatów Philips, które są uważane za najlepsze w diagnostyce układu krążenia.

 

Rewolucja technologiczna, jaka dzieje się na naszych oczach, dotyczy również medycyny. Gdyby miał Pan porównać obecny sprzęt usg z tym, sprzed dekady, na co przede wszystkim zwróciłby Pan uwagę? Pytam nie bez kozery – jest Pan doświadczonym specjalistą – praktykiem.

Dr Piotr Musiałowski: W ostatnich latach na rynku pojawiły się nowe typy głowic, które poprawiły jakość obrazowania usg. Niestety, dobry sprzęt jest bardzo drogi, a to utrudnia dostęp do najnowszych technologii w ośrodkach, które nie są w stanie zainwestować w takie urządzenia. Dzięki nowoczesnym aparatom poprawie uległy jakość diagnozowania pacjentów i komfort pracy lekarzy. Należy także pamiętać, że w tej metodzie wiele zależy od doświadczenia samego ultrosonografisty.

Jako specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej zajmuję się ultrasonografią w szerokim kontekście. Mam oczywiście ulubione dziedziny radiologii – jest to między innymi układ mięśniowo-szkieletowy. W tym zakresie mam również doświadczenie kliniczne zdobyte w trakcie specjalizacji w zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

Chcę przypomnieć, że „Cardiovita” współpracuje z wieloma specjalistami, którzy również mają ogromne doświadczenie w dziedzinie badań usg, np. z dr. Tomaszem Majewskim, chirurgiem onkologicznym który wykonuje USG piersi.


Wspomniał Pan, że w przypadku usg liczy się nie tylko sprzęt, ale i doświadczenie lekarza. Mimo zaawansowania technologicznego, czynnik ludzki nadal pozostaje kluczowy?

W tej metodzie bardzo dużo zależy od doświadczenia lekarza wykonującego badanie. Aby go nabyć, należy wcześniej wykonać tysiące badań pod nadzorem innych doświadczonych kolegów. Dopiero wówczas wydawane opinie mają odpowiednią wartość diagnostyczną. W usg to lekarz, a nie sam sprzęt przeprowadza pewne protokoły badań, to w umyśle lekarza kształtują się odpowiednie obrazy diagnostyczne pozwalające wydać mu odpowiednią opinię. Dlatego w przypadku usg doświadczenie ma tak olbrzymi wpływ na diagnostykę.

 

Co jest największą zaletą badania usg?

Olbrzymią zaletą badań usg jest bezpośredni kontakt lekarza z pacjentem i możliwość zebrania wywiadu oraz odpowiedniego ukierunkowania badania. Kolejnym plusem jest brak promieniowania jonizującego i bezpieczeństwo tych badań. Dodatkowo, to badanie charakteryzuje się łatwą dostępnością, w porównaniu np. do rezonansu magnetycznego. Koszt badania jest niższy w porównaniu do innych metod, a wynik jest bardzo wartościowy. Ponadto w badaniu narządu ruchu jest to badanie dynamiczne, czyli ukazujące czynność np. ścięgna, stawu. Tak więc zalet jest mnóstwo, a badania usg bardzo przydają się np. w diagnostyce jamy brzusznej, tarczycy, piersi, lub narządu ruchu.

 

Zauważył Pan zwiększenie popularności badania usg w ciągu ostatnich kilku lat?

W mojej opinii jak najbardziej. To zapewne wynik większej świadomości pacjentów i lekarzy, dotyczącej szczególnie badań profilaktycznych oraz zalet metody usg. Zwiększyła się także dostępność badań usg oraz poprawiła się jakość sprzętu. Obecne aparaty mają dużo większe możliwości, niż sprzęt sprzed np. dekady. To wszystko wpływa na wciąż rosnącą popularność tych badań.

 

Zajmuje się Pan badaniem usg w diagnostyce narządu ruchu. W jakich przypadkach ma to zastosowanie?

To bardzo przydatne badanie w urazach narządu ruchu, w chorobie zwyrodnieniowej oraz w diagnostyce reumatologicznej. Jego dostępność jest obecnie dużo większa niż badań rezonansu magnetycznego, a cena niższa. USG pozwala nam uzyskać bardzo dużo informacji, ponieważ w tej metodzie rozdzielczość tkankowa jest bardzo duża i możemy poszukiwać submilimetrowych odchyleń. Kolejną zaletą jest możliwość oceny dynamicznej stawów, ścięgien oraz oceny przepływów w błonie maziowej np. w RZS. Grupa radiologów zajmujących się układem mięśniowo-szkieletowym bardzo ceni sobie tę metodę i stosuje ją w połączeniu z rezonansem magnetycznym. Badanie usg odgrywa również istotną rolę w kontekście diagnozy sportowców. Jest to bardzo wymagająca grupa ludzi. Mają wiele urazów, oczekują od lekarzy szybkiej i pewnej diagnostyki pozwalającej im podjąć decyzję o udziale w zawodach często najwyższej rangi. Każda taka decyzja i interpretacja wyników badań obrazowych może rzutować na ich ścieżkę kariery. Właśnie dlatego diagnoza na podstawie wyników badań usg wymaga dużego doświadczenia klinicznego i współpracy z lekarzami innych specjalności np. lekarzami medycyny sportowej, ortopedamii.

 

Diagnozuje Pan naszych siatkarzy ze Ślepska Malow Suwałki i piłkarzy z Wigier Suwałki. A pozostali? Jak mogą skorzystać z tego typu badania?

Ze względu na brak promieniowania jonizującego, bezpieczeństwo i dostępność z zalet usg mogą korzystać pacjenci w każdymi wieku, z licznymi schorzeniami, w których wykorzystuję się tę metodę, tak więc możliwości użytecznej diagnostyki są bardzo duże.

 

Jak Pana zdaniem diagnostyka z wykorzystaniem usg będzie wyglądała za kolejną dekadę?

Prognozuję duży udział sztucznej inteligencji w tym procesie oraz dalsze zwiększenie mocy obliczeniowej i czułości aparatów.

Brzmi to trochę niepokojąco. Przynajmniej moim zdaniem…

Z jednej strony tak – brzmi to trochę niepokojąco. Jestem jednak przekonany, że sztuczna inteligencja będzie nam bardzo ułatwiała diagnostykę i leczenie. Wydaje mi się, że nie zabierze ona pracy specjalistom – np. radiologom. Z pewnością będzie nieco łatwiej – szczególnie przy podejmowaniu trudnych decyzji. Proces diagnostyczny będzie przebiegał też znacznie szybciej.

Dziękuję za rozmowę.

Również dziękuję.

Dr n. med. Piotr Musiałowski, absolwent Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej. Od wielu lat specjalizuje się w badaniach usg, badaniach z uwzględnieniem ultrasonografii narządu ruchu (tzw. usg ortopedyczne), usg Doppler. Wcześniej związany z białostockimi placówkami – DSK i Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym im. Jędrzeja Śniadeckiego. Obecnie współpracuje z wieloma poradniami i placówkami na terenie województwa podlaskiego.

Poradnia USG CardioVita, radiolog, badania USG Suwałki, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny

źródło: NiebywaleSuwalki.pl