87 566 17 70

Suwałki, ul. ks. J. Popiełuszki 1 lok U6

pn-pt.: 8-18

  • Polski
  • Lietuviškai

Bezbolesne usuwanie żylaków

Już wkrótce pacjenci z naszego regionu będą mieli dostęp do najnowocześniejszych i małoinwazyjnych metod leczenia żylaków.

Dr Adam Gorlo, elektrofizjolog akredytowany przez Europejskie Towarzystwo Zaburzeń Rytmu Serca, specjalista w dziedzinie kardiologii i chorób wewnętrznych, członek Europejskiego Towarzystwa Zaburzeń Rytmu Serca oraz Sekcji Zaburzeń Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego otwiera klinikę Cardiovita w Suwałkach.

Iza Szumielewicz: Ponad połowa Polaków cierpi z powodu przewlekłej niewydolności żylnej. Co sprawia, że ten problem jest aż tak powszechny?

Dr Adam Gorlo: Ogólnie, ponad 60 proc. dorosłych pacjentów cierpi z powodu przewlekłej niewydolności żylnej; zdecydowanie częściej problem występuje w krajach rozwiniętych. Do czynników ryzyka przewlekłej niewydolności żylnej należą: wiek, płeć żeńska, otyłość (szczególnie BMI pow. 30 kg/m.kw.), rodzinne występowanie niewydolności żylnej, pozycja siedząca i stojąca w pracy, ciąża. Długotrwała pozycja siedząca lub stojąca i nadwaga sprawiają, że krew z trudem odpływa z kończyn dolnych, prowadząc do poszerzenia żył a następnie do wystąpienia refluksu żylnego, i z biegiem lat do przewlekłej niewydolności żylnej. W Europie Zachodniej zaledwie 1 proc. pacjentów z przewlekłą niewydolnością żylną jest leczonych w sposób właściwy. W Polsce na pewno nie jest lepiej.

Czy w Polsce północno-wschodniej ten problem występuje na jeszcze większą skalę niż w innych regionach kraju?

– Problem jest tu porównywalny do innych regionów kraju. Jednak nasi pacjenci mają zdecydowanie bardziej utrudniony dostęp do fachowych i nowoczesnych metod pozwalających rozwiązać ten problem. Stąd pomysł stworzenia kliniki mogącej nieść pomoc dużej liczbie pacjentów.

– Tak. Należy zaznaczyć, że fachowa pomoc na odpowiednio wczesnym etapie pozwala tego zagrożenia uniknąć. Niestety, w Polsce podobnie jak na świecie leczeniem zabiegowym objęci są głównie pacjenci z bardzo zaawansowanymi zmianami takimi jak owrzodzenia podudzi, zaniki skórne, masywne obrzęki. Gdyby odpowiednio wcześnie wdrożono adekwatne leczenie, można by tych powikłań uniknąć.

Jakie są metody leczenia żylaków?

– Do metod zabiegowych leczenia przewlekłej niewydolności żylnej należą: stripping, czyli chirurgiczne usunięcie niewydolnych pni żylnych (zabieg bardzo agresywny o niezadawalającej skuteczności, wymagający konieczności noszenia opasek uciskowych przez długie tygodnie. Niestety, jest to jedyna metoda refundowana przez NFZ.

– obliteracja laserowa – zabieg znacznie mniej obciążający pacjenta, nieco bolesny, o zadowalającej skuteczności

– ablacja RF ClosureFast – zabieg porównywalny do metody laserowej o podobnej skuteczności jak metoda z użyciem lasera. Na korzyść tej metody przemawia możliwość dostarczenia większej energii niezbędnej do pełnej obliteracji.

– zabieg z użyciem kleju tkankowego VenaSeal – zabieg nieporównywalnie mniej bolesny aniżeli powyższe o bardzo wysokiej skuteczności. Nie wymaga stosowania opasek uciskowych w dłuższym okresie. Pacjenci po tym zabiegu po kilku dniach bez obaw mogą powrócić do codziennego życia.

– skleroterapia piankowa – zabieg najmniej inwazyjny, ale też najmniej skuteczny w perspektywie długoterminowej

Jakie metody zamierzacie stosować w Waszej klinice?

W Poradni Cardiovita w Suwałkach pacjenci będą mieli dostęp do wszystkich powyższych metod wykonywanych przez doświadczonych operatorów z Narodowego Instytutu Kardiologii w Aninie oraz Kliniki Chirurgii Naczyniowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Kiedy pierwsze zabiegi?

– Pierwsze zabiegi będą wykonywane w październiku. Zapisy na konsultacje będą dostępne od 1 września.

źródło: Wywiad udzielony na łamach portalu Suwalki24.pl