Za nami cykl audycji dotyczących chorób sercowo-naczyniowych. Na antenie Radia 5 gościł doktor Adam Gorlo, kardiolog z przychodni Cardiovita w Suwałkach.
Poruszyliśmy między innymi temat chorób sercowo-naczyniowych w dobie pandemii. Kołatanie serca, przyspieszone lub nierówne bicie czy ucisk w klatce piersiowej to dolegliwości, które każdego dnia dotykają wielu pacjentów. Niestety epidemia koronawirusa sprawiła, że chorzy coraz częściej bagatelizują schorzenia serca i nie zgłaszają się do lekarza. Jedną z najczęściej spotykanych chorób serca jest arytmia. Zbyt szybki lub za wolny puls, ucisk w klatce piersiowej lub duszności, to objawy, które powinny zaniepokoić. Doktor wyjaśnił, czym jest zabieg ablacji.
Nowością dla większości pacjentów są teleporady. Według doktora Gorlo, są one przyszłością medycyny. Dzięki odpowiednim systemom, wgląd w badania swoich pacjentów ma niemal 24 godziny na dobę. Teleporada nie może być powierzchowną rozmową z pacjentem. Lekarz powinien mieć wgląd w pełną dokumentację medyczną – przyjmowanych lekach czy przebytych zabiegach.
Audycja jest częścią programu edukacyjnego „Akcja Ablacja”. To program, który w przystępny sposób przybliża problematykę chorób układu krążenia, a konkretnie zaburzeń rytmu serca. Arytmię serca można leczyć na wiele sposobów: farmakologicznie oraz zabiegowo. Jedną z metod niefarmakologicznych jest ablacja. To przezskórny, mało inwazyjny zabieg kardiologiczny, mający na celu zniszczenie lub odizolowanie niewielkiego obszaru tkanki serca, który odpowiada za powstawanie arytmii. Zapisanie się do programu jest darmowe i zajmuje kilka sekund.
Doktor Adam Gorlo poruszył także temat arytmii u dzieci. Przyczyny arytmii u dzieci są różne. Mogą być to dodatkowe połączenia w sercu, które rozwinęły się już w życiu płodowym, infekcje np. grypa, zapalenie mięśnia sercowego, niektóre leki. Zaburzenia rytmu serca mogą wystąpić z powodu mechanicznego uszkodzenia serca w czasie urazu lub w przebiegu operacji serca. Do arytmii może dojść również z powodu działania wielu używek, substancji pobudzających, a czasem w wyniku stresu. Dla rodzica, który nie jest lekarzem, odróżnienie tych objawów może być trudne. Natomiast wszystkie arytmie u dzieci mają jedną wspólną cechę – zaczynają się i kończą nagle, dziecko może mieć puls sięgający 160-180 uderzeń na minutę. Często arytmia jest następstwem wysiłku -np. biegania, gry w piłkę lub gwałtownego pochylenia się.
Arytmie u dzieci, tak samo jak u dorosłych, można leczyć skutecznie ablacją, czyli za pomocą specjalnego cewnika, uszkodzić miejsce arytmii bardzo wysoką temperaturą (prąd RF) czy bardzo niską (krioablacja). Ablacja jest metodą bezpieczną i skuteczną.
Po ablacji pierwszy miesiąc to okres obserwacji, czy zaburzenia rytmu są skutecznie usunięte. Powrót do pełnej aktywności – w tym treningów – zajmuje maksymalnie 3 miesiące. Zazwyczaj po 2 tygodniach mały pacjent może aktywnie uczestniczyć w lekcjach wuefu.
Audycja była częścią programu edukacyjnego Akcja Ablacja (szczegóły na www.akcjaablacja.pl), realizowanego we współpracy z Przychodnią CardioVita.
źródło: www.Radio5.com.pl, www.akcjaablacja.pl